Az idei tanévben az Európa-napot nem május 9-én, hanem praktikus okokból a tavaszi szünet előtti napon, március 27-én ünnepelte a vajdás közösség. Az időpont választásának az oka rendkívüli volt, hiszen egy végzős diákunk, Kotvász Martin 12. A osztályos tanulónk Állampolgári ismeretek című tantárgyból szeretne érettségi vizsgát tenni. Ennek az érettségi vizsgának egyik követelménye egy projektmunka elkészítése volt, amelynek tematikáját Martin a család és a gyermekvállalás témakörben jelölte meg. Bár Martin a projekt megvalósításához eleinte csupán a felkészítő tanárainak segítségét kérte, nem meglepő módon az egész vajdás diákság segítségére számíthatott. Felhívására százhúsz diák töltötte ki az általa kidolgozott kérdőívet és vett részt azokon a foglalkozásokon, amelyet osztályszinten szervezett számukra az őket érdeklő témakörökben. A kínálat bőséges volt, és „evés közben jött meg az étvágy”, ugyanis a szervezők egymást ajánlva hoztak újabb előadókat. Amíg az alsóbb évfolyamok számára a Pillar Alapítvány két munkatársa (Berezvai Ági és Barakonyi Tóth Viktória) tartott előadást az európai uniós alapismeretekből, addig Szili Valéria, a Europe Direct székesfehérvári képviselője az EP-választások fontosságát hangsúlyozta az első választók körében. Bárki kitölthette a Határtalanul és az Euroscola vetélkedő kvízeit és feladatlapjait, lehetett szurkolni az osztályok közötti röplabdameccseken. A digitalizáció korszakának gyermekei önkéntes „időutazáson” vehettek részt, amikor szüleik gyerekkori játékaival, „papíralapon” játszottak: kártyáztak, kifestőztek, keresztrejtvényt fejtettek.

A legnagyobb érdeklődésre azonban a kerekasztal-beszélgetés tartott igényt, ahol különböző korosztályok járták körbe a gyerekvállalás kérdését. Érdekes volt látni, hogyan ütköznek a vélemények a gyereknevelést évtizedek óta gyakorló és ezt a kreatív és felelősségteljes tevékenységet még csak egy évtized múlva elkezdeni tervező résztvevők között. Tudományos elképzelés és tapasztalat, lehetőség és igény csapott egy másfél órás vitában és a felmerülő kérdések megválaszolásában segítségünkre sietett Szabó Zsanett családsegítő, aki a Szár Községi Önkormányzat Család- és Gyermekjóléti Szolgálatától érkezett. Őt az egykori vajdás diákunk, a 2016-ban végzett Major Boglárka védőnő kísérte el, aki Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Védőnői Szolgálatánál dolgozik.

További képekért látogass el ide:

EU-nap galéria