2021. nov. 24.

Búcsúzunk Biró Lajos tanár úrtól

Megrendülve, mély fájdalommal búcsúzunk iskolánk egykori pedagógusától, Biró Lajos tanár úrtól, akinek a sors több évtizednyi tanári pályája után jóval kevesebbet adott a kötelezettségek nélküli, szép, örömteli nyugdíjas évekből, mint amennyit megérdemelt volna.

Biró tanár úr, 2001-ben, tapasztalt és rutinos matematika-fizika szakos tanárként érkezett a Vajda János Gimnáziumba. Közvetlen, nyitott emberként azonnal megtalálta a hangot mindenkivel, kollégáival és tanítványaival egyaránt. 2012-2017-ig igazgatóhelyettesként, a 2015-16-os tanévben pedig megbízott igazgatóként is ellátta feladatait. Vezetőként fontos szerepet játszott az iskola képzési irányainak megújításában.

Tanári munkájában a szigorúság, a határozottság és a céltudatosság, valamint a lazaság, a humor és a gyakorlatiasság valamiféle sajátos elegye érvényesült, pontosan tudta a lényegest a lényegtelentől elválasztani. Diákjai szerint is szigorú tanár volt, rend volt az óráin, hiszen a diákok számára világosan kijelölte, hogy ki „a főnök”, mégis, ezzel együtt szerették és tisztelték tanítványai. A szigort humorral, felszabadult viccelődéssel tudta oldani. Mindig arra törekedett, hogy diákjai használható tudásra tegyenek szert az óráin, sok tanuló köszönheti neki sikeres matematika érettségi vizsgáját. A fizikaórákon a mindennapok világába hozta a fizika törvényeit, hogy diákjai könnyebben megértsék azokat.

Osztályfőnökként többnapos kirándulásokat szervezett osztályának, mert azt vallotta, hogy ezek kovácsolják össze igazán a gyerekeket közösséggé. Ráadásul igazi táborhangulatot tudott teremteni a közös főzéssel, bográcsozással.

Magánemberként nagyon családszerető embernek ismertük meg. Imádta a lányait, büszke volt rájuk, élettapasztalatainak átadásával is támogatta őket. Később ugyanolyan mély szeretettel beszélt unokáiról is, hálás volt minden, velük töltött időért. Osztozunk családja fájdalmában, köszönettel és hálával őrizzük Tanár úr emlékét!